Strefa Studenta

Przygotowanie, formalności przed wyjazdem

(Po zakwalifikowaniu na wyjazd)

Kandydaci starający się o wyjazd na studia zagraniczne są informowani o wyniku procesu rekrutacyjnego w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji przez uczelnianego koordynatora programu Erasmus. Od tego momentu osoby zakwalifikowane muszą podjąć działania, które zwykle zajmują kilka miesięcy i są konieczne, aby spełnić szereg wymogów związanych z organizacją studiów na uczelni zagranicznej.

Po ogłoszeniu wyników odbywa się obowiązkowe spotkanie organizacyjne, na którym omawiany jest dalszy proces przygotowań, studentom przekazywane są dane kontaktowe do koordynatorów wydziałowych, przedstawicieli uczelni zagranicznych, czy byłych stypendystów.

Kandydaci są informowani o tym, że w pierwszej kolejności muszą nawiązać kontakt z przedstawicielami uczelni zagranicznych i złożyć stosowne dokumenty. Zwykle są to formularze zgłoszeniowe i podania o zakwaterowanie. Niektóre uczelnie mogą żądać także wykazu zaliczeń w języku angielskim. O wszystkich formalnościach uczelnie zagraniczne informują studentów w indywidualnej korespondencji. Istotna kwestią jest przygotowanie listy przedmiotów do studiowania za granicą. Przydatnym jest także nawiązanie kontaktu z byłymi stypendystami, aby dowiedzieć się, jak studiuje się za granicą i zdobyć praktyczne porady.

W celu otrzymania prawa wyjazdu i dofinansowania student musi podpisać z uczelnią macierzystą umowę na wyjazd w ramach programu Erasmus+ (dotyczy to także studentów bez prawa do otrzymania stypendium, czyli z tzw. grantem zerowym). Umowa może zostać zawarta tylko po dostarczeniu przez kandydata wymaganych dokumentów. Najlepiej jest podpisać ją na około miesiąc przed planowanym wyjazdem, aby pierwsza rata stypendium wpłynęła na konto uczestnika jeszcze przed planowanym wyjazdem.

Dokumenty wymagane w celu podpisania umowy na wyjazd

  1. Porozumienie o Programie Studiów (Learning Agreement for studies)/ lub Porozumienie o Programie Praktyki (Learning Agreement for traineeship) wg aktualnego wzoru, podpisane przez studenta, przedstawiciela macierzystego wydziału (koordynator wydziałowy) i przedstawiciela instytucji przyjmującej.
  2. Karta Zaliczeńzatwierdzona przez dziekana, studenta, koordynatora wydziałowego (druk wydawany przez koordynatora wydziałowego).
  3. Letter of Acceptance / Letter of Admission(list z zagranicznej uczelni partnerskiej potwierdzający przyjęcie na studia w ramach programu, który uczelnia zagraniczna przesyła bezpośrednio do studenta po otrzymaniu i zaakceptowaniu wymaganych dokumentów).
  4. Formularz Danych Bankowych.
  5. Potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego(karta EKUZ lub równoważne ubezpieczenie prywatne) i NNW.
  6. Zaświadczenie z dziekanatu o uregulowanym statusie studenta.
  7. Wypełnienie obowiązkowego testu językowego online

Warto pamiętać, że w przypadku, gdy wyjazd ma miejsce w trakcie sesji zimowej, należy złożyć podanie do dziekana prosząc o wydanie zgody na wcześniejsze przystąpienie do sesji z powodu wyjazdu na studia za granicę. Jeśli wykładowca zgadza się na zaliczanie przedmiotu w sesji letniej również należy napisać podanie do dziekana o przeniesienie terminu egzaminu na sesję letnią. O przeniesieniu egzaminu na sesję letnią należy także powiadomić swojego koordynatora wydziałowego.

Przygotowanie do wyjazdu jest czasochłonne i intensywne. Należy ten proces traktować jako sprawdzenie własnych kompetencji predysponujących do wyjazdu. Osoby, które poradzą sobie ze sprawami administracyjnymi otrzymują wyjątkową szansę studiowania za granicą i udowadniają, że są zdolne do stawienia czoła czekającym je wyzwaniom.

Zostaliśmy zakwalifikowani na Erasmusa! Ale co dalej?

Plan działania:
1. Uczestniczenie w spotkaniu organizacyjnym, o którym osoby zakwalifikowane są informowane przez uczelnianego koordynatora programu Erasmus+.
2. Zgłoszenie swojej kandydatury do osoby kontaktowej na uczelni zagranicznej oraz zdobycie informacji o procedurze aplikacyjnej do uczelni zagranicznej i sposobie rezerwacji zakwaterowania.
3. Spotkanie z koordynatorem wydziałowym, który pomaga studentom w przygotowaniu się do wyjazdu w aspekcie akademickim i przygotowanie m.in. Learning Agreement for studies.
4. Nawiązanie kontaktu z byłymi stypendystami programu Erasmus w celu pozyskania praktycznych informacji na temat warunków pobytu na uczelniach zagranicznych.
5. Składanie podań i wymaganych dokumentów do uczelni zagranicznych.
6. Kompletowanie dokumentów potrzebnych w celu podpisania umowy na wyjazd: Learning Agreement for studies/ traineeship; Karty Zaliczeń (studia); Letter of Acceptance; formularza danych bankowych; potwierdzenia posiadania ubezpieczenia zdrowotnego (karta EKUZ) i NNW; zaświadczenia z dziekanatu o uregulowanym statusie studenta.
7. Wykonanie obowiązkowego testu językowego OLS.
8. Podpisanie umowy z uczelnią macierzystą na realizację wyjazdu w ramach programu Erasmus+ (po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie w Dziale Współpracy Międzynarodowej).

Formalności po zrealizowanym wyjeździe

W celu rozliczenia wyjazdu zagranicznego należy po powrocie dostarczyć do Działu Współpracy Międzynarodowej:
1. Confirmation of Stay - zaświadczenie z instytucji przyjmującej potwierdzające okres pobytu, zawierające faktyczną datę rozpoczęcia i zakończenia fizycznego pobytu w instytucji zagranicznej oraz że planowany program studiów / praktyk został zrealizowany.
2. Transcript of Records (‘Wykaz zaliczeń’) - informacje o zaliczonych przedmiotach, zdanych egzaminach i uzyskanych ocenach w uczelni przyjmującej / informacje o zrealizowanej praktyce wraz z oceną praktyk.
3. Jeśli były dokonywane zmiany przedmiotów/ programu praktyk podczas pobytu za granicą: zatwierdzony przez wszystkie strony Learning Agreement (During the Mobility) i zatwierdzona przez wszystkie strony nowa Karta Zaliczeń.
4. Należy wypełnić obowiązkowy raport online.

Student powinien również obowiązkowo skontaktować się ze swoim Koordynatorem Wydziałowym w celu zaliczenia okresu studiów / praktyki i dokonania wpisów uzyskanych osiągnięć.

Procedura zaliczania okresu studiów zrealizowanego za granicą w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

1. Student po zakończeniu realizacji programu studiów w Uczelni przyjmującej jest zobowiązany do przedłożenia:
1.1. W Dziale Współpracy Międzynarodowej (termin złożenia dokumentów w DWM wyszczególniony jest w umowie finansowej podpisanej przed wyjazdem):
- zaświadczenia z Uczelni przyjmującej potwierdzającego okres pobytu, zawierającego faktyczną datę rozpoczęcia i zakończenia pobytu w Uczelni przyjmującej oraz że planowany program studiów został zrealizowany w okresie pobytu w Uczelni
przyjmującej,
- informacji o zaliczonych przedmiotach, zdanych egzaminach i uzyskanych ocenach (‘Wykaz zaliczeń’- Transcript of Records) w Uczelni przyjmującej,
- raportu stypendysty online,
- testów OLS online,
- Karty Zaliczeń.
1.2. Koordynatorowi Wydziałowemu najpóźniej do dnia zakończenia sesji poprawkowej w uczelni macierzystej:
- Transcript of Records z Uczelni przyjmującej;
- Karty zaliczeń przygotowaną wraz z Koordynatorem Wydziałowym przed wyjazdem do Uczelni przyjmującej.

2. Koordynator Wydziałowy na podstawie Transcript of Records zalicza studentowi okres studiów dokonując wpisów uzyskanych osiągnięć do indeksu.
2.1. W przypadku nieotrzymania przez studenta Transcript of Records do końca sesji poprawkowej, student otrzymuje przedłużenie złożenia indeksu przez Dziekana. Przedłużenie w tym przypadku nie powoduje to dla studenta konsekwencji finansowych.

3. Student składa uzupełniony i zatwierdzony przez Koordynatora Wydziałowego indeks do Dziekanatu w celu rozliczenia odbytego okresu studiów.

4. Student, w celu zaliczenia okresu studiów odbytych za granicą w ramach programu Erasmus + jest zobowiązany do skompletowania w Uczelni przyjmującej minimum 30 punktów ECTS, odpowiadających jednemu semestrowi studiów w Uczelni macierzystej.
4.1. W przypadku braku zgromadzenia wskazanej liczby punktów, student jest zobowiązany złożyć pisemne wyjaśnienie Koordynatorowi, w którym podaje powód braku wymaganej liczby punktów;
4.2. W powyższym przypadku w celu zaliczenia semestru, student składa podanie do Dziekana Wydziału o wyznaczenie przedmiotów do zaliczenia. Podanie opiniuje Koordynator Wydziałowy;
4.3. Dziekan wyznacza przedmioty odpowiadające brakującym punktom ECTS i przedmiotom nie zaliczonym zgodnie z Kartą Zaliczeń oraz wskazuje ostateczny termin uzyskania zaliczenia;
4.4 Dziekan w tym przypadku może wydać zgodę na przedłużenie terminu składania indeksu w celu zaliczenia semestru studiów.

Kontakt

Dział Współpracy Międzynarodowej

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

budynek B, pok. B 205

Godziny obsługi studentów:
pon-pt: 10.00-14.00
W celu pozyskania informacji dotyczących realizacji konkretnych działań prosimy umawiać się telefonicznie lub e-mailowo na spotkanie z pracownikiem odpowiedzialnym za dane działanie

mgr Jerzy Marcinkowski
Kierownik

Godziny przyjęć:
po wcześniejszym kontakcie mailowym

mail.svgjmarcinkowski@afm.edu.pl
phone.svgtel. 12 252 46 96

mgr Joanna Skrzypiec
Uczelniany koordynator programu Erasmus

Godziny przyjęć:
po wcześniejszym kontakcie mailowym

mail.svgjskrzypiec@afm.edu.pl
phone.svgtel. 12 252 46 95

mgr Oleksandra Zhuzhelska

Godziny przyjęć:
po wcześniejszym kontakcie mailowym

mail.svgozhuzhelska@afm.edu.pl
phone.svgtel. 12 252 46 98

Wydziałowi koordynatorzy Erasmus+

Wykaz