Strefa Studenta

Wyjazdy zagraniczne studentów na studia i praktyki w ramach Erasmus+

Harmonogram procesu kwalifikacji

28 lutego 2024 r., godz. 11:00, sala B203 spotkanie informacyjne w j. polskim
29 lutego 2024 r., godz. 11:00, sala B119 spotkanie informacyjne w j. angielskim

28 marca 2024 r. termin składania kwestionariuszy zgłoszeniowych
- na wyjazdy na studia w roku akademickim 2024/2025
- na wyjazdy na praktyki w semestrze letnim 2023/24
- na wyjazdy na praktyki w roku akademickim 2024/2025

9 kwietnia 2024 r. obowiązkowy egzamin językowy organizowany przez Studium Języków Obcych (SJO)- należy zapisać się na egzamin w SJO

do 30 kwietnia 2024 r. ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych

maj 2024 r. składanie przez studentów dokumentów wymaganych przez uczelnie
zagraniczne

maj 2024 r. planowany intensywny kurs j. angielskiego dla zainteresowanych osób
zakwalifikowanych na wyjazd zagraniczny

30 czerwca 2024 r. do tego terminu studenci powinni otrzymać potwierdzenie akceptacji
przez uczelnię zagraniczną

Kryteria kwalifikacyjne obejmują:

1) udokumentowana znajomość języka wykładowego uczelni przyjmującej dla studentów wyjeżdżających na studia lub znajomość języka wymaganego przez daną instytucję dla studentów wyjeżdżających na praktykę (maksymalnie 5 punktów za j. angielski w przypadku kraju, w którym nie jest językiem urzędowym – liczbie punktów odpowiada ocena z egzaminu językowego; lub maksymalnie 10 punktów za język urzędowy danego kraju – liczbie punktów odpowiada ocena z egzaminu językowego x 2; punkty obliczane są tylko za jeden język obcy: w pierwszej kolejności uwzględnia się język urzędowy, a jeżeli kandydat go nie zna, to bierze się pod uwagę inny język wykładowy lub język wymagany przez daną instytucję) - osoby, które otrzymają ocenę niedostateczną z egzaminu językowego dla studentów ubiegających się o wyjazd przeprowadzonego przez Studium Języków Obcych nie mogą uzyskać możliwości wyjazdu;

2) średnia ocen z całego toku studiów (maksymalnie 14 punktów); liczbę punktów oblicza się następująco: 2 x średnia ocen z całego toku studiów plus jeden punkt za każdy zaliczony rok studiów); przez średnią ocen rozumie się średnią arytmetyczną wszystkich ocen z egzaminów i przedmiotów kończących się zaliczeniem, za wyjątkiem WF, z uwzględnieniem ocen niedostatecznych uzyskanych w ciągu całego toku studiów; w przypadku studentów studiów drugiego stopnia bierze się pod uwagę wyłącznie średnią ocen ze studiów drugiego stopnia, z tym, że przy obliczaniu punktów za każdy zaliczony rok studiów uwzględnia się także punkty za ukończone studia pierwszego stopnia, jednak nie więcej niż 3;

3) działalność kandydata na rzecz Uczelni: aktywność w samorządzie studentów, udział w kołach naukowych, pomoc w inicjatywach realizowanych przez Dział Współpracy Międzynarodowej Uczelni itp. (maksymalnie 6 punktów: za udokumentowany udział w jednym przedsięwzięciu student otrzymuje maksymalnie 2 punkty);

4) uczestnictwo w zajęciach fakultatywnych w językach obcych prowadzonych w Uczelni (maksymalnie 6 punktów: za uczestnictwo w jednym wykładzie można otrzymać 2 punkty);

5) uzasadnienie wyjazdu przedstawione przez kandydata w kwestionariuszu zgłoszeniowym – dotyczy studentów z taką samą liczbą punktów (maksymalnie 5 punktów: uzasadnienie oceniane jest w skali od 1-5 przez Komisję Rekrutacyjną w przypadku, gdy na podstawie wyżej wymienionych kryteriów 1-4 studenci mają identyczną liczbę punktów).

Jeżeli student brał już udział w programie Erasmus albo Erasmus+, przy przyznawaniu punktów za kryteria wymienione w pkt 3 i 4 Komisja bierze pod uwagę tylko osiągnięcia za okres po zakwalifikowaniu studenta na poprzedni wyjazd.

Komisja kwalifikacyjna:
Przewodnicząca Komisji
Dziekan/Prodziekan kierunku/specjalności
Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+
Sekretarz Komisji
Przedstawiciel studentów nominowany przez Samorząd Studencki

Wskazówki dla kandydatów

Studenci zainteresowani wyjazdami w ramach programu Erasmus+ powinni śledzić ogłoszenia, które pojawiają się na tablicach informacyjnych Działu Współpracy Międzynarodowej oraz na stronie internetowej Krakowskiej Akademii w zakładce poświęconej współpracy międzynarodowej. Tam na bieżąco udostępniane są wszystkie wiadomości dotyczące wyjazdów do uczelni zagranicznych.
W celu dobrego przygotowania się do uczestnictwa w programie Erasmus+ studenci powinni opracować plan działania jeszcze na długo przed zgłoszeniem się na wyjazd.
Kandydaci muszą zdobyć wiedzę na temat kilku podstawowych kwestii związanych z procesem rekrutacyjnym, a mianowicie: w jakim terminie można złożyć kwestionariusz zgłoszeniowy, jakie są poszczególne etapy rekrutacji, jak wybrać uczelnię zagraniczną i w jaki sposób zdobywać punkty, które są naliczane przez komisję kwalifikacyjną podczas nominowania stypendystów. Poniżej opisane zostały najistotniejsze elementy związane z planowaniem wyjazdu, obejmujące szereg powiązanych ze sobą działań, z którymi należy się zapoznać:

Proces rekrutacyjny
Proces rekrutacyjny rozpoczyna się zwykle w okresie luty-kwiecień, w momencie ogłoszenia zasad naboru kandydatów i dotyczy wyjazdów w kolejnym roku akademickim. Materiały przedstawiające zasady udostępniane są przynajmniej na miesiąc przed spotkaniem informacyjnym, podczas którego szczegółowo omawiane są zasady postępowania oraz kryteria kwalifikacji kandydatów. Przedstawiony jest także harmonogram rekrutacji, który zawiera informacje o terminie składania kwestionariuszy zgłoszeniowych, obowiązkowym egzaminie językowym na poziomie B2 (wszelkiego typu certyfikaty nie są honorowane, gdyż koniecznym jest ocenienie u każdego kandydata, przy zastosowaniu jednakowych kryteriów, stanu znajomości języka wykładowego w uczelni zagranicznej w momencie starania się o wyjazd). Dodatkowe informacje dotyczą kryteriów kwalifikacyjnych, sposobu oceniania kandydatów, składu komisji kwalifikacyjnej i terminu ogłoszenia wyników. Od tego momentu kandydaci mają zwykle około dwóch tygodni (dokładne terminy są podawane podczas spotkania) na złożenie kwestionariuszy zgłoszeniowych.
Jeżeli w wyniku procedury rekrutacyjnej, pozostaną jeszcze niewykorzystane środki na stypendia, to istnieje możliwość ogłoszenia dodatkowego naboru na początku nowego roku akademickiego (październik-grudzień) w celu zakwalifikowania kandydatów na wyjazdy w semestrze letnim.

Wybór uczelni
Na wstępnym etapie przygotowań kandydaci muszą wybrać uczelnię, do której będą starali się o prawo wyjazdu w ramach programu Erasmus+. Na stronie internetowej i w Dziale Współpracy Międzynarodowej dostępny jest wykaz umów z uczelniami zagranicznymi i informacją dotyczącą tego, jaki kierunek studiów jest uwzględniony w umowie oraz w jakim języku prowadzone są zajęcia. Lista jest uaktualniana przed każdym naborem. Studenci mogą planować wyjazd tam, gdzie oferowane są wykłady, które są zgodne z ich programem studiów w Krakowskiej Akademii. Jest to bardzo istotne, gdyż program Erasmus+ stwarza możliwość studiowania za granicą, pod warunkiem, że zajęcia realizowane na uczelni partnerskiej będą uznane w ramach studiów na uczelni macierzystej. Innymi słowy studia odbywane w zagranicznej uczelni w ramach programu Erasmus+ są traktowane jako integralna część studiów w uczelni macierzystej. Taki wyjazd może trwać od 2 miesięcy do pełnego roku akademickiego w ramach jednego roku akademickiego.
Studenci w swoim interesie powinni podejść do tego etapu z należytą starannością, ponieważ wybór uczelni jest kluczowy. Zastanawiając się nad decyzją w sprawie odpowiedniej instytucji, oprócz zgodności kierunków oraz znajomości języka, w którym będą odbywać się zajęcia, należy wziąć pod uwagę szereg innych uwarunkowań. Student musi mieć wiedzę na temat: kosztów utrzymania, lokalizacji i zaplecza uczelni, warunków zakwaterowania, daty rozpoczęcia i zakończenia semestru itp. Podstawowe działania, które w tym kierunku studenci powinni podjąć, to przede wszystkim zapoznanie się z opiniami tych studentów, którzy studiowali już za granicą oraz gruntowne zaznajomienie się z informacjami umieszczonymi na stronie internetowej wybranej uczelni.

Kwestionariusz zgłoszeniowy
Pierwszym i najważniejszym dokumentem, który kandydaci składają na tym etapie jest kwestionariusz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej wraz z dołączonym do niego oświadczeniem o tym, iż kandydat jest świadomy tego, że stypendium Erasmusa nie pokrywa całkowitych kosztów związanych z wyjazdem. Studenci muszą czytelnie wypełnić i podpisać kwestionariusz oraz oświadczenie.
Osoby chcące zdobyć dodatkowe punkty muszą dołączyć stosowne załączniki, które potwierdzają uczestnictwo w określonych działaniach punktowanych podczas kwalifikowania na wyjazd.
Kandydat powinien także pamiętać o tym, aby przed złożeniem kwestionariusza w Dziale Współpracy Międzynarodowej, przedstawić ten dokument w dziekanacie w celu wpisania i potwierdzenia w odpowiedniej rubryce informacji dotyczących średniej ocen za każdy semestr oraz cały tok studiów. W kwestionariuszu zgłoszeniowym należy ponadto wpisać wybraną uczelnię. W sytuacji, gdy student nie zostanie zakwalifikowany do uczelni, którą wybrał, komisja kwalifikacyjna rozważy możliwość przyznania mu prawa wyjazdu do innej uczelni.

Punkty dla kandydatów
Ocena poszczególnych kandydatów opiera się na analizie dokumentacji złożonej z zachowaniem procedury na dany rok, która określa termin składania kwestionariuszy, kryteria formalne oraz nakłada wymóg zdania egzaminu językowego organizowanego przez Studium Języków Obcych Krakowskiej Akademii. Na podstawie posiadanych informacji, studentom przyznaje się określoną liczbę punktów za średnią z ocen oraz znajomość adekwatnego języka obcego.
W celu zwiększenia swoich szans na wyjazd warto także zaangażować się w działalność, dzięki której można zdobyć dodatkowe punkty.
Osoby, które chcą zwiększyć swoje szanse na wyjazd mogą zdobyć punkty dodatkowe za działalność na rzecz Krakowskiej Akademii (np. w samorządzie studenckim, kołach naukowych lub innych inicjatywach uczelnianych), współpracę z Działem Współpracy Międzynarodowej (np. przy przyjmowaniu studentów z zagranicy, organizacji konferencji międzynarodowych, poprzez uczestnictwo w wyjazdach studyjnych) lub uczestnictwo w wykładach w j. obcych prowadzonych w Krakowskiej Akademii. Szczegóły dotyczące naliczania punktów zostały zawarte w Zarządzeniu Rektora Krakowskiej Akademii, dostępnym na stronie internetowej Krakowskiej Akademii. Taki system oceniania kandydatów promuje osoby ambitne, pracowite i dobrze zorganizowane.

Studenci zakwalifikowani do wyjazdów zapraszani są na spotkanie organizacyjne z koordynatorem uczelnianym programu Erasmus+, podczas którego przedstawiony jest szczegółowy plan dalszego działania.


Komunikaty archiwalne:

NA STUDIA I PRAKTYKI W RAMACH ERASMUS+

Spotkanie informacyjne online – 08.10.2021 r. godz. 10:00.
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu mogą kontaktować się elektronicznie z Działem Współpracy Międzynarodowej.

29.10.2021 r. - termin składania KWESTIONARIUSZY ZGŁOSZENIOWYCH
- na wyjazdy na studia w semestrze letnim 2021/2022
- na wyjazdy na praktyki w semestrze letnim 2021/2022
(kwestionariusze powinny być poprawnie wypełnione, podpisane, z średnią ocen potwierdzoną przez właściwy dziekanat - należy je złożyć w Dziale Współpracy Międzynarodowej).

3.11.2021 r. - egzamin językowy (organizowany przez Studium Języków Obcych)
do 20.11.2021 r. - ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych
listopad/grudzień 2021 r. - składanie dokumentów wymaganych przez uczelnie zagraniczne
styczeń 2022 r. - planowany intensywny kurs j. angielskiego dla zainteresowanych osób zakwalifikowanych na wyjazd
30 styczeń 2022 r. - do tego terminu studenci powinni otrzymać potwierdzenie akceptacji przez uczelnię zagraniczną

Kryteria kwalifikacyjne obejmują:
- spełnienie wymogów formalnych
- znajomość języków obcych (maksymalnie 10 punktów)
- średnią ocen (maksymalnie 14 punktów)
- uzasadnienie wyjazdu (opisane w Kwestionariuszu Zgłoszeniowym - maksymalnie 5 punktów)
- pomoc w inicjatywach realizowanych przez DWM (maksymalnie 6 punktów)
- działalność na rzecz uczelni, na przykład w kołach naukowych (maksymalnie 6 punktów)
- uczestnictwo w wykładach w językach obcych w KA (do Kwestionariusza Zgłoszeniowego należy dołączyć potwierdzenie uczestnictwa podpisane przez prowadzącego - maksymalnie 6 punktów)

Skład komisji kwalifikacyjnej:
Przewodnicząca Komisji, Dziekan/Prodziekan kierunku/specjalności, Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+, Sekretarz Komisji, Przedstawiciel studentów nominowany przez Samorząd Studencki


Harmonogram procesu kwalifikacji na wyjazdy 

Spotkanie informacyjne online – marzec 2022 (dokładny termin zostanie podany wkrótce). Osoby zainteresowane wyjazdami i udziałem w spotkaniu mogą kontaktować się elektronicznie z Działem Współpracy Międzynarodowej

31 marca 2022 r. – termin składania kwestionariuszy zgłoszeniowych

- na wyjazdy na studia w roku akademickim 2022/2023
- na wyjazdy na praktyki w semestrze letnim 2021/22
- na wyjazdy na praktyki w roku akademickim 2022/2023

Uwaga! Kwestionariusze zgłoszeniowe można przesyłać do Działu Współpracy Międzynarodowej drogą elektroniczną (kwestionariusze powinny być poprawnie wypełnione, podpisane, z potwierdzoną średnią ocen przez właściwy dziekanat, w formie skanu pdf.)

6 kwietnia 2022 r. - egzamin językowy (organizowany przez Studium Języków Obcych)
do 30 kwietnia 2022 r. - ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych
maj 2022 r. - składanie dokumentów wymaganych przez uczelnie zagraniczne
maj 2022 r. - planowany intensywny kurs j. angielskiego dla osób zakwalifikowanych na wyjazd
30 czerwca 2022 r. - do tego terminu studenci powinni otrzymać potwierdzenie akceptacji przez uczelnię zagraniczną

Kryteria kwalifikacyjne obejmują:
- spełnienie wymogów formalnych
- znajomość języków obcych (maksymalnie 10 punktów)
- średnią ocen (maksymalnie 14 punktów)
- uzasadnienie wyjazdu (opisane w Kwestionariuszu Zgłoszeniowym - maksymalnie 5 punktów)
- pomoc w inicjatywach realizowanych przez DWM (maksymalnie 6 punktów)
- działalność na rzecz uczelni, na przykład w kołach naukowych (maksymalnie 6 punktów)
- uczestnictwo w wykładach w językach obcych w KA (do Kwestionariusza Zgłoszeniowego należy dołączyć potwierdzenie uczestnictwa podpisane przez prowadzącego - maksymalnie 6 punktów)

Komisja kwalifikacyjna:
Przewodnicząca Komisji
Dziekan/Prodziekan kierunku/specjalności
Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+
Sekretarz Komisji
Przedstawiciel studentów nominowany przez Samorząd Studencki

Harmonogram rekrutacji na wyjazdy w roku akademickim 2021/2022

Spotkanie informacyjne online (za pośrednictwem platformy Zoom) – 4 marca 2021 r. godz. 11:00 (w j. polskim), spotkanie informacyjne w j. angielskim - 5 marca 2021 r. godz. 11:30
Osoby zainteresowane wyjazdami mogą kontaktować się elektronicznie z Działem Współpracy Międzynarodowej

31 marca 2021 r. – termin składania kwestionariuszy zgłoszeniowych

- na wyjazdy na studia w roku akademickim 2021/2022
- na wyjazdy na praktyki latem 2020/21
- na wyjazdy na praktyki w roku akademickim 2021/2022

Uwaga! Kwestionariusze zgłoszeniowe można przesyłać do Działu Współpracy Międzynarodowej drogą elektroniczną (kwestionariusze powinny być poprawnie wypełnione, podpisane, z potwierdzoną średnią ocen przez właściwy dziekanat, w formie skanu pdf.)

13 kwietnia 2021 r. - egzamin językowy (organizowany przez Studium Języków Obcych)
do 30 kwietnia 2021 r. - ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych
maj 2021 r. - składanie dokumentów wymaganych przez uczelnie zagraniczne
maj 2021 r. - planowany intensywny kurs j. angielskiego dla osób zakwalifikowanych na wyjazd
30 czerwca 2021 r. - do tego terminu studenci powinni otrzymać potwierdzenie akceptacji przez uczelnię zagraniczną

Kryteria kwalifikacyjne obejmują:
- spełnienie wymogów formalnych
- znajomość języków obcych (maksymalnie 10 punktów)
- średnią ocen (maksymalnie 14 punktów)
- uzasadnienie wyjazdu (opisane w Kwestionariuszu Zgłoszeniowym - maksymalnie 5 punktów)
- pomoc w inicjatywach realizowanych przez DWM (maksymalnie 6 punktów)
- działalność na rzecz uczelni, na przykład w kołach naukowych (maksymalnie 6 punktów)
- uczestnictwo w wykładach w językach obcych w KA (do Kwestionariusza Zgłoszeniowego należy dołączyć potwierdzenie uczestnictwa podpisane przez prowadzącego - maksymalnie 6 punktów)

Komisja kwalifikacyjna:
Przewodnicząca Komisji
Dziekan/Prodziekan kierunku/specjalności
Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+
Sekretarz Komisji
Przedstawiciel studentów nominowany przez Samorząd Studencki

Kontakt

Dział Współpracy Międzynarodowej

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

budynek B, pok. B 205

Godziny obsługi studentów:
pon-pt: 10.00-14.00
W celu pozyskania informacji dotyczących realizacji konkretnych działań prosimy umawiać się telefonicznie lub e-mailowo na spotkanie z pracownikiem odpowiedzialnym za dane działanie

mgr Jerzy Marcinkowski
Kierownik

Godziny przyjęć:
po wcześniejszym kontakcie mailowym

mail.svgjmarcinkowski@afm.edu.pl
phone.svgtel. 12 252 46 96

mgr Joanna Skrzypiec
Uczelniany koordynator programu Erasmus

Godziny przyjęć:
po wcześniejszym kontakcie mailowym

mail.svgjskrzypiec@afm.edu.pl
phone.svgtel. 12 252 46 95

mgr Oleksandra Zhuzhelska

Godziny przyjęć:
po wcześniejszym kontakcie mailowym

mail.svgozhuzhelska@afm.edu.pl
phone.svgtel. 12 252 46 98

Wydziałowi koordynatorzy Erasmus+

Wykaz